Napisz do nas

a my na pewno odpowiemy

Skontaktuj się z nami

+48 735 499 669

  1. Adaptacja

Twoje dziecko wkrótce zacznie uczęszczać do żłobka? Zarówno dla niego, jak i dla Ciebie, jest to bardzo ważny moment w życiu. Nowe, nieznane środowisko, rozłąka z rodzicami, nowi ludzie… To wszystko będzie miało znaczący wpływ na zachowanie Twojego dziecka i może spowodować, że proces adaptacyjny może trwać nawet do 3 miesięcy.

Jednak, to od Ciebie, w dużej mierze zależy jak będzie przebiegał proces adaptacji. Twoje postępowanie, nastawienie, gesty i zdrowy rozsądek mogą odegrać istotną rolę.

  1. Wprowadzaj plan dnia zbliżony do harmonogramu żłobkowego – podawaj posiłki o zbliżonych godzinach, ucz samodzielności w jedzeniu i piciu, oduczaj trzymania i zasypiania na rękach, zapewnij kontakt z rówieśnikami, np. na placu zabaw, zostawiaj pod opieką innych osób.

  2. Zapoznaj dziecko z placówką – pracujemy cały rok, więc nie organizujemy dni otwartych. Ale zawsze możesz indywidualnie umówić się na rozmowę, podczas której będziesz miał okazję obejrzeć żłobek, poznać panujące ty zwyczaje i o wszystko zapytać. Przyjdź razem z dzieckiem!

  3. Postaraj się być w pobliżu dziecka w trakcie pierwszych dni pobytu w żłobku – bądź blisko, ale nie wchodź na salę zabaw z dzieckiem. Pozwól dziecku na samodzielność i swobodę, daj czas na zapoznanie się z nowym miejscem.

  4. Stopniowo wydłużaj czas pobytu – nie zostawiaj dziecka od razu na kilka godzin w żłobku, bo dla niego będzie to wieczność! Lepiej rozłożyć czas adaptacji na kilka dni, wydłużając przy tym stopniowo czas pobytu o 1 lub 2 godziny.

  5. A może ulubiona zabawka? – generalną zasadą jest, ze dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek, gdyż może to powodować konflikty. Jednak okresie adaptacji pozwól dziecku wziąć do żłobka ulubioną maskotkę lub inny przedmiot, który buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala uspokoić się.

  6. Trzymaj na wodzy swoje uczucia – dziecko odczuwa nastroje mamy, dlatego ważne jest, żeby nie przekazywać mu swojego strachu, niepewności. Zachowuj się pewnie. Nie płacz! Staraj się uśmiechać, zarówno podczas powitania jak i pożegnania. Nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem. Nawet jeśli dziecko płacze – wyjdź z sali, jeśli poczekasz kilka minut za drzwiami, to na pewno niedługo usłyszysz ciszę. Nie zaglądaj do sali po pożegnaniu.

  7. Stosuj ustalone zasady – dotrzymuj danego słowa: jak obiecasz, że odbierzesz dziecko po zupce, to zrób to! Nie znikaj bez pożegnania, ale nie ulegaj też jak dziecko płacze. Nie można dziecka przekupywać i nagradzać za to, że np. przestanie płakać.

  8. Buduj pozytywny wizerunek placówki w oczach dziecka – staraj się pokazywać dziecku dobre strony żłobka, np. fajne dzieci, kolorowe zabawki czy nowe „ciocie”.

  9. Nie bądź sam – może lepiej będzie jak dziecko do żłobka odprowadzać będzie drugi rodzic?

  10. Rozmawiaj z opiekunkami – pytaj jak dziecko sobie radzi, jak się zachowuje, czy się bawi. Słuchaj wskazówek personelu.

Przestrzegając powyższych zasad ułatwisz swojemu Dziecku proces adaptacji w żłobku. My ze swojej strony także dołożymy wszelkich starań, aby okres ten był dla Twojego dziecka jak najkrótszy. Wzajemna współpraca to podstawa!


  1. Ramowy plan dnia

7.00 - 9.00

przyjmowanie dzieci, zabawy integracyjne – swobodne zabawy w kącikach zainteresowań

9.00 - 9.30

I śniadanie

9.30 - 12.00

realizacja zajęć wychowawczo – edukacyjnych z całą grupą, zajęcia dydaktyczne, praca z bajką, w tym bajką terapeutyczną; zajęcia plastyczne, spacer, zabawy na świeżym powietrzu

12.00

obiad – II danie

12.30 - 14.30

leżakowanie

14.30 - 14.50

zupka

14.50 - 16.00

ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości. Zabawy rytmiczno-ruchowe, muzyczne, manipulacyjne, konstrukcyjne, zabawy tematyczne

16.00 – 16.10

podwieczorek

16.10 – 16.50

gry i zabawy dowolne, odbieranie dzieci

 


  1. Wyprawka

Rodzice/opiekunowie prawni powinni przynieść do żłobka:

  • ubranka na zmianę: np. body długi rękaw, body krótki rękaw, bluzka cienka z długim rękawem, spodenki-legginsy lub dresiki;

  • poduszeczkę, mały kocyk lub kołderkę;

  • szczoteczkę i pastę do zębów;

  • malutki ręcznik;

  • kapcie;

  • śliniaki gumowe 2 szt;

  • kubeczek niekapek lub butelka – tylko dla maluszków;

  • ulubione słoiczki/wyciskacze lub inne produkty dziecka na pierwsze dni adaptacji, gdy odmówi współpracy przy jedzeniu ogólnym;

  • pieluchy jednorazowego użytku;

  • mokre chusteczki + chusteczki higieniczne w kartoniku;

  • kremik do twarzy, pomadka do ust, kremik pielęgnacyjny typu sudokrem;

  • rękawiczki jednorazowe r. s/m;

  • ulubiona przytulanka do spania.

Bardzo prosimy o podpisanie przyniesionych rzeczy.


  1. Zapisy

U nas rekrutacja trwa cały rok i odbywa się w systemie ciągłym. Dzieci przyjmowane są według kolejności zgłoszeń na zasadzie dostępności miejsc. W przypadku braku wolnych miejsc, gorąco zachęcamy do zapisywania się na listę rezerwową.

Osoby zainteresowane, zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania aktualnej informacji o dostępnych miejscach.

Chcesz mieć gwarancję przyjęcia dziecka do naszego Żłobka od nowego roku szkolnego? Skontaktuj się z nami z dużym wyprzedzeniem. Wypełnij formularz rekrutacyjny i przynieś do biura żłobka. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły na temat zapisów tutaj.


  1. Przydatne strony

  • emaluszki.pl

  • przepisy-dla-dzieci.pl

  • miastodzieci.pl

  • tatento.pl

  • dzidziusiowo.pl



 

Na naszej stronie internetowej używamy tzw. ciasteczek (cookies). Pomagają nam w one w jej udoskonalaniu i w polepszeniu doświadczeń użytkownika. Pozostanie na stronie równoznaczne jest z akceptacją i zgodą na zapis ciasteczek w pamięci podręczenj przeglądarki.